Nowe budownictwo, czy wielka płyta? Co wybrać i gdzie żyje się lepiej?

Kupując własne mieszkanie musisz wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę. Dobrze przemyślane decyzje pozwolą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy, nerwów, a także czasu. Pamiętaj aby gruntownie się przygotować, porównać oferty i dokonać rozsądnego i najbardziej odpowiedniego wyboru dla Ciebie.

            Jednym z podstawowych problemów jaki pojawi się podczas zakupu mieszkania jest wybór między nowym budownictwem, a mieszkaniem w bloku z wielkiej płyty.

Czy nowe oznacza lepsze?

            Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Mieszkania z wielkiej płyty wymagają częstszych remontów i modernizacji, co może przyczynić się do zwiększenia kosztów czynszu (fundusz remontowy), pamiętaj również, że  mieszkania te posiadają często choć nie zawsze nieustawny rozkład pomieszczeń co też może nieco utrudnić wykonanie ewentualnego remontu. Kupując takie mieszkanie miej na uwadze dodatkowe koszty, bowiem co z tego, że dziś zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych skoro za kilka lat będziesz musiał zainwestować w porządny remont. Warto jednak pamiętać, że wiele osiedli bloków z wielkiej płyty nadal pozostaje w bardzo dobrym stanie technicznym.

            Biorąc pod uwagę zakup nowego mieszkania wiemy, że będzie miało ono wysoki standard samego budynku jak i otoczenia. Nowoczesne technologie stosowane przy tego typu budynkach pozwalają zaoszczędzić energię, zwłaszcza jeśli chodzi o koszty ogrzewania, a tym samym zmniejszenie naszych rachunków i kosztów czynszowych. Nowe osiedla są szczegółowo zaplanowane i wyglądają naprawdę bardzo imponująco. Strzeżone parkingi, ładnie wykończone klatki schodowe, windy i bezpieczne place zabaw to raczej standard na każdym tego typu osiedlu. Również mieszkania są bardzo dobrze zaplanowane i przemyślane aby można było z nich swobodnie korzystać.

Lokalizacja

Tutaj zdecydowanie wygrywają mieszkania z wielkiej płyty, które najczęściej znajdują się w centrum miasta bądź w ich niewielkim oddaleniu, a co za tym idzie posiadają bardzo dobre połączenia komunikacyjne, dostęp do większej liczby szkół, przedszkoli i sklepów.

Nowe osiedla są budowane na obrzeżach miast, gdzie dopiero zaczyna rozwijać się infrastruktura. Jednak z upływem czasu ich lokalizacja będzie stawać się coraz bardziej atrakcyjna. Weź również pod uwagę, że mieszkania z rynku pierwotnego mają rewelacyjny dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych co sprzyja spacerom oraz aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W tym przypadku to Ty musisz zdecydować, czy zależy Ci na mieszkaniu w centrum miasta i dostępie do wszystkich jego udogodnień w sposób szybki i sprawny, czy wolisz mieszkać w spokojniejszym i kameralnym miejscu z dala od miejskiego zgiełku.

Bezpieczeństwo

W tej kwestii jednoznacznie wygrywają mieszkania z rynku pierwotnego, które zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Nowe osiedla są doskonale zaprojektowane i najczęściej dodatkowo ogrodzone, dzięki czemu na teren osiedla mogą wejść tylko upoważnione osoby, co z pewnością przyczynia się do zwiększenia zadowolenia i wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców. Nowe osiedla posiadają często monitoring, oraz podziemne bądź chronione parkingi. Szczególną uwagę należy również zwrócić na place zabaw, które są budowane w oparciu o normy bezpieczeństwa, najczęściej ogrodzone, a także oddalone od ruchliwych ulic, co zdecydowanie podnosi ich poziom bezpieczeństwa i przyczynia się do zwiększenia spokoju rodziców o swoje dzieci.

Koszty zakupu mieszkania

Mieszkania z rynku pierwotnego są droższe niż mieszkania z rynku wtórnego. Różnice te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Pamiętaj jednak, że większość mieszkań z rynku wtórnego wymaga remontu. Przed zakupem mieszkania wykonaj wstępny kosztorys remontu i zastanów się na jaką skalę ma zostać przeprowadzony, a także nad standardem ponownego wykończenia mieszkania.

Bardzo często opłaca się zakup droższego mieszkania w dużo lepszym stanie gdzie wyposażymy je według własnych potrzeb i gustów. Pamiętaj również o tym, że w mieszkaniu deweloperskim ewentualne wady i usterki zostaną naprawione w ramach gwarancji, a w kilkudziesięcioletnim mieszkaniu wysokie koszty remontu będą podnosić bieżące koszty utrzymania.

 Wady i zalety mieszkań z „wielkiej płyty”

 

Zalety                                                                                              Wady

- lokalizacja                                                                           - nieustawne ciasne pokoje

- doskonała infrastruktura                                                     - zła akustyka

- niska cena mieszkania                                                        - mieszkania wymagają remontu

- możliwość negocjacji ceny                                                 - stare instalacje

- szybka realizacja transakcji kupna                                      - ciasne parkingi

  nieruchomości                                                                    - wyższe koszty utrzymania

Wady i zalety mieszkań deweloperskich

Zalety                                                                                              Wady

- nowoczesne budownictwo                                                 - wysoka cena

- nowoczesna technologia                                                     - słabo rozwinięta infrastruktura

- przestronne ustawne pokoje                                               - dłuższy czas oczekiwania na

- strzeżone parkingi                                                                 mieszkanie

- nowoczesne ciche windy                                                    - dodatkowe koszty związane

- bezpieczne place zabaw                                                         z wykończeniem mieszkania

- dostęp do terenów zielonych

- w mieszkaniu wszystko jest nowe

- sam decydujesz o wystroju wnętrza

- możliwości uzyskania rabatu od dewelopera

- możliwość uzyskania dopłaty w ramach programu MDM

- niższe koszty transakcyjne

- możliwość wykupienia miejsca parkingowego

Oczywiście jeśli stoisz przed dylematem, czy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego najlepiej skorzystaj z pomocy profesjonalnych agentów nieruchomości, którzy nieustannie śledzą rynek i z pewnością pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Ponadto doradzą Ci i uświadomią jak w sposób bezpieczny przejść przez wszystkie procesy zakupu mieszkania, a także doradzą w kwestiach prawnych.   

 

Zapraszamy zatem do dyskusji, w komentarzach, czy jesteś za kupnem mieszkania z rynku wtórnego czy też jednak pierwotnego?