1. Jak dużego mieszkania potrzebujesz? Jaką powinno mieć powierzchnię oraz ile powinno mieć pomieszczeń? Pamiętaj, że przy zakupie mieszkania należy wziąć pod uwagę nie tylko bieżącą sytuacje, ale również dalszą perspektywę, ponieważ zakup mieszkania to decyzja na wiele lat.

  2. Jakimi dysponujesz środkami finansowymi? Najlepiej jeśli na początku poszukiwania mieszkania umówisz się z osobą, która przedstawi Ci możliwości i oferty finansowania nieruchomości, a także wyliczy Twoją zdolność kredytową. Musisz wziąć również pod uwagę wielkość własnych środków finansowych jakimi dysponujesz. Określenie środków finansowych to najważniejszy czynnik, ponieważ to on ogranicza pole działania.

  3. Czy wziąłeś pod uwagę dodatkowe koszty? Przy zakupie mieszkania i ustalania budżetu koniecznie weź pod uwagę dodatkowe koszty, są to tzw. koszty transakcyjne i koszty kredytu hipotecznego, a ich wartość może się znacznie różnić w zależności z jakiego rynku pochodzi nasze mieszkanie. Do dodatkowych kosztów na pewno możemy zaliczyć: podatek od czynności cywilno- prawnych, taksa notarialna, prowizja pośrednika, oraz opłaty sądowe.

  4. Czy będziesz działać na własną rękę, czy skorzystasz z pomocy profesjonalisty ? Co tak naprawdę da Ci agent nieruchomości i czy w ogóle warto skorzystać z jego pomocy? Pamiętaj, że agent nieruchomości posiada doskonałą orientację na rynku lokalnym i dzięki temu pomoże Ci szybko znaleźć mieszkanie odpowiadające Twoich potrzebą. Wynegocjuje odpowiednią cenę, a także zapewni bezpieczeństwo transakcji oraz załatwi wszystkie formalności i dokumenty związane z zakupem mieszkania. Pamiętaj, że akty notarialne, księgi wieczyste, sprawy spadkowe czy ewentualne zadłużenia – to często ogromne problemy, które należy dokładnie sprawdzić przed zakupem.

Tak więc, czy nie lepiej i bezpieczniej skorzystać z pomocy, wiedzy i doświadczenia osoby która zajmuje się tym na co dzień?

Czy zatem powinieneś skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, aby kupić swoje mieszkanie? Oczywiście, że TAK – ale tylko profesjonalnego.