Nie bój się i nie wahaj zadawać pytań! Kupując  mieszkanie podejmujesz jedną z najważniejszych decyzji wżyciu, dlatego musisz być jej pewny. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę prostych pytań, które z pewnością pozwolą Ci w podjęciu decyzji o zakupie mieszkania.


1.  Dlaczego mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż? Powód sprzedaży może okazać się dla Ciebie istotną i ważną wskazówką i przesłanką.

2.  Kiedy był przeprowadzony ostatni remont? I oczywiście, czego dotyczył? Odpowiedź na to pytanie da Ci istotną wiedzę na temat ogólnego stanu technicznego mieszkania.

3.  Czy okolica jest bezpieczna? Kwestia bezpieczeństwa jest istotnie ważna jeśli posiadasz dzieci bądź planujesz w przyszłości powiększenie rodziny.

4.  Kim są sąsiedzi? Pamiętaj, że to z tymi ludźmi będziesz żył w jednym budynku przed kolejne kilka lat, dlatego warto przeanalizować tą kwestię.

5.  Czy mieszkanie posiada dodatkowo piwnice bądź komórkę lokatorską? Jeśli tak, zapytaj o jej powierzchnię, a także samodzielnie rzuć na nią okiem, aby ocenić jej ogólny stan.

6.  Ile wynosi czynsz, ile fundusz remontowy, ile podatek od nieruchomości, a ile opłata gruntowa? Cena mieszkania nieraz jest atrakcyjna, lecz zsumowane koszty utrzymania mogą pochłonąć oszczędności przy zakupie.

7.  Czy oferowane mieszkanie będzie puste? Może się zdarzyć, że właściciel będzie chciał pozbyć się części wyposażenia i sprzeda je Tobie za korzystną cenę.

8.  Kiedy sprzedający opuści mieszkanie? Informacja ta pozwoli Ci dokładnie określić i skonkretyzować plany dotyczące przeprowadzki i lepiej się do niej przygotować.

9.  Czy cena mieszkania podlega negocjacji? Cena oferowanego mieszkania zazwyczaj nie jest ceną ostateczną, a jeżeli mieszkanie Cię interesuje spróbuj wynegocjować bardziej korzystną dla siebie cenę.

Oczywiście powyższe zestawienie pytań jest tylko podstawowym. Niejednokrotnie w trakcie spotkania, podczas którego prezentowane nam jest mieszkanie stworzy się sytuacja, w której powinniśmy zapytać dodatkowo o jeszcze więcej istotnych szczegółów mających niebagatelny wpływ na naszą ostateczną decyzję.

Tutaj z pomocą mogą przyjść Tobie profesjonalni agenci nieruchomości. Czasem warto skorzystać z takiej usługi. Tym bardziej, że musisz pamiętać jeszcze o wstępnej analizie i weryfikacji dokumentacji związanej z mieszkaniem, które chcesz kupić. Jednak to już zupełnie odrębny temat … do zobaczenia wkrótce.